Kina 1996
Sammen med min ven fra rejsen til Kina i 1994, rejste vi igen til Kina fra 21. marts til 1. april 1996.
Vi startede med at tage toget fra Beijing til Chengde, som vi besøgte fra den
 22. marts til 24. marts 1996
vi ville fotografere godstogene på den meget spetakulære strækning op til stålværket samt fotografere godstogenes kørsel igennem byen.
Fra Chenge tog vi toget  Yebaishouzhen hvor vi var fra 25. marts til 31. marts 1996. Hver dag tog vi en lokal taxa
som kørte os ud til landstationerne i omegnen af byen. På strækningerne kørte der persontog mest trukket af en QJ.
Godstogene blev trukket af to QJ tender mod tender. Vi besøgte også banegården og selve Yebaishouzhen. Her er opslagene for de enkelte dage.
Vores oplysninger om fotostederne var desværre meget mangeltfulde, det var før man kunne "spørge Google". Nu efter at jeg endeligt har fået skannet
mine billeder fra 1996 og lægger dem op på min hjemmeside, så har jeg måtte skønne mig til hvor vi har været, det beklager jeg meget.
Jeg håber at I trods alt vil nyde billederne, det er jo en hel del år siden at dampen ophørte i Kina.

 


Tog med 3 SY på vej mod stålværket
Chengde 22. marts 1996

JF med tog i Chenmgde by
23. marts 1996

JF og 2 SY med tog fra Chengde mod stålværket
24. marts 1996

 

Omegnen af Yebaishouzhen med QJ i forspand for godstog
25. marts 1996

 

Omegnen af Yebaishouzhen med QJ i forspand for person- og  godstog
26. marts 1996

Omegnen af Yebaishouzhen med QJ i forspand for person- og  godstog
27. marts 1996

 

Omegnen af Yebaishouzhen med QJ i forspand for person- og  godstog
28. marts 1996

Omegnen af Yebaishouzhen med QJ i forspand for person- og  godstog
29. marts 1996

Gadeliv i Yeibaiszhou samt billeder af tog i omegnen
30.03.1996

Gadeliv og banegården i Yeibaiszhou
31. marts 1996