Tyskland - DDR - Rundrejse i DDR  1980 til 1984 samt i august 1990 før genforeningen den 3. oktober 1990.


Putbus-Göhren
den 24. juni 1980

Schwerin og Perleberg
den 17. maj 1981

Haldensleben og Stendal
den 18. maj 1981

 

Magdeburg - Vahldorf - Halberstadt - Quidlenburg - Hettstedt
den 19. maj 1981

 

Magdeburg - Vahldorf - Halberstadt - Quidlenburg - Hettstedt
den 19. maj 1981

kun farvebilleder

 

Saalfeld Hbf samt køreplan strækningerne
530 og 560
den 20. maj 1981

 

Saalfeld Hbf samt køreplan strækningerne
530 og 560
den 20. maj 1981
kun farvebilleder

 

KBS 530 strækningen Saalfeld-Zeitz
den 21. maj 1981

Strækningen Saalfeld-Unterwellenborn samt Saalfeld-Jena
den 21. maj 1981

Strækning KBS 530 og KBS 560 samt depotet i Saalfeld
den 22. maj 1981

Strækning KBS 530 og KBS 560 samt depotet i Saalfeld
den 22. maj 1981
kun farvebilleder

 

Ilmenau - Gehren
100 år
den 23. maj 1981


 

Ilmenau-Genren
100 års jubilæum
den 23. maj 1981
kun farvebilleder

VEB BKW Jugend
Lübbenau
27. juni 1982

Traditionsbahn
Radebeul Ost - Radeberg
ultimo juni 1982

 

Freital-Hainsberg - Kurort Kipsdorf
ultimo juni 1982

Freital-Hainsberg
Kurort Kipsdorf
ultimo juni 1982
kun farvebilleder

Oschatz - Mügeln
ultimo juni 1982

 

Leipzig Hbf. . Bahnhof Gaschwitz og Bayerische Bahnhof
3. juli 1982

 

Güstrow - Plaaz -Laage - Warnemünde -
BW Karov (Meckl)
9. oktober 1982

 

Rostock Hbf. - Rgb Rostock - Kröpelin Tessin - Horst
9. november 1982

 

Angermünde - Frankfurt/Oder - Weikensdorf - Lübben - Lübbenau
11. april 1983

Oderbahnhof - Gubben - Niesky - Leutersdorg - Löbau
12. april 1983

Angermünde - Lübben - Gubben - Leutersdorf - Löbau
11. -12. april 1983
farvebillede
r

Charlottendorf - Zittau - Löbau - Bautzen
13. april 2021

Charlottendorf - Reichenbach - Oberrodewitz - Mittelherwigsdorf - Löbau
13. april 1983
farvebilleder

Kamenz-Slettau- Bw Hilbersdorf Annaberg-Buchholz
14. april 1983

Ottendorf - Pulsnitz - Bw Kamenz - Rosswein - Bw Döbeln - Waldheim - Bw Hilbersdorf - Bw Rockau-Lengefeldt - Waltersdorf
14. april 1983
farvebilleder

 

Wildensfeld - Frankenberg - Bw Nossen - Hochschönberg - Nossen - Rochlitz - Grossbothen - Döbeln
15. april 1983

Wildensfeld -
Bw Nossen - Rothenschönberg
Bw Rochlitz - Grossbothen - Kremmlitz
15. april 1983
farvebilleder

Bw Gera -
Bw Göschwitz -
Bw Saalfeld
16. april 1983

Bw Gera -
Bw Göschwitz -
Bw Saalfeld
16. april 1983
farvebilleder

Stendal -
Bw Brandenburg Altstadt-
Bw Haldensleben
17. april 1983

 


Bw Wittenberge - Ludwigslust - Perleberg
18.04.1983

Rostock Hbf - Bukow  Kartlow
Bw Rostock
17.07.1984

Tatra sporvogne i Dresden 30. juli 1990

Zittau banerne - Bertsdorf -
Kurort Jonsdorf - Olbertsdorf Oberdorf - Kurort Oybin  den 31. juli 1990

Cranzahl - Kurort Oberwiesenthal
den 1. august 1990

Weisse Flotte - Sächsische Dampfschifffahrt på Elben - Dresden - Bad Schandau
3. august 1990

Königstein - Bad Schandau - Dresden Hbf.
3. og 4. august 1990

Radebeul Ost - Radeberg samt Traditionsbahn
4. august 1990

Tysk tyske grænse ved Wartha - Grænsebyen Lauchröden - Trusetal og M/F Warnemünde
den 12. august 1990

 

Mecklenburgische Bäderbahn "Molli" - Bad Doberan - Heiligendam - Ostsee Kühlungsborn West
den 25. august 1990